مدرسه سازی

جامعه یاوری فرهنگی با علم و آگاهی به این مبحث مهم اجتماعی که جهل، منبع اصلی انواع فقر و محرومیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و می بایست با تقویت و اشاعه امکانات سواد آموزی، آماده حرکت در جهت فقرزدایی شود و به تعبیری دیگر با این هدف که هیچ کودکی نباید بخاطر فقر مادی از تعلیم و تربیت باز ماند،

در جهت خلق فرصت هایی برابر در راستای دستیابی به حقوق انکار ناپذیر آدمیان و آموزش و ارتقای دانش فرزندان این کشور و ایجاد آینده ای روشن از حدود سال۱۳۶۲ به این مهم پرداختند و در آغاز با تعمیر و مرمت و سپس با همت یاوران همدل و همراه با مدرسه سازی و آموزشگاه های شبانه روزی، سالن های چند منظوره، هنرستانهای فنی و حرفه ای برای آن گروه از دانش آموزانی که علاقه بیشتری به کارهای فنی دارند به مبارزه ای بی امان با فقر و جهل و جرم را شروع نمودند ودر حال حاضر جامعه یاوری بعد از گذشت ۳۲ سال از آغاز فعالیت خود توانسته است ساخت بیش از ۸۰۰ پروژه مدرسه سازی را در مناطق محروم کشور به انجام رساند.

920 پروژه مدرسه سازی در مناطق محروم

جامعه یاوری فرهنگی در ۳۲ سالی که از تاسیس آن می گذرد، ساخت 920 پروژه مدرسه سازی را در مناطق محروم کشور متعهد شده و بیش از ۹۰ درصد آنها را تحویل داده است؛ پروژه هایی که بیشتر آنها در استان های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان متمرکز بوده اما بنا به ضرورت، در برخی موارد به استان های گیلان، تهران، سمنان و اصفهان هم رسیده است. در طرح زیر می توانید پروژه های به سرانجام رسیده مدرسه سازی و تجهیز مدارس را به تفکیک استان ها ببینید.

در ادامه جزئیات عملکرد جامعه یاوری فرهنگی در اجرای پروژه های مدرسه سازی به صورت تفکیک شده در هر استان ارائه می شود:

  • استان سیستان و بلوچستان

در استان سیستان و بلوچستان ۸ مدرسه و مجتمع آموزشی ساخته شده که در مناطق محروم زهک، قهی، ایرانشهر، میان کنگی، سراوان، خاش، میرجاوه، نصرت آباد، سرباز و زاهدان به مساحت مجموعا ۲۸۳۳ مترمربع هستند.

  • استان هرمزگان

در استان هرمزگان ۱۵۲پروژه مدرسه سازی و ساخت فضاهای آموزشی اجرا شده که بیشترین آنها در شهرهای بندرعباس، فین، قشم، جاسک، بشاگرد، بندر خمیر، بیابان، قلعه قاضی و سیریک بوده است.

 

  • استان خراسان رضوی

در استان خراسان رضوی ۱۱۹مدرسه ساخته شده و پرتعدادترین آنها در شهرهای خواف، مشهد، تربت جام، کاشمر، سرخس، سبزوار، میان جلگه، کوه سرخ و زاوه و روستاهای اطراف آنها بوده است.

  • استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی از ابتدای کار، اصلی ترین هدف مدرسه سازی جامعه یاوری فرهنگی بود و تا امروز ۴۳۱مدرسه و مجتمع آموزشی در این استان ساخته شده که پرتعدادترین آنها در شهرهای قائن (۱۴۶پروژه)، بیرجند(۹۷پروژه)، نهبندان(۴۱پروژه)، سرایان (۳۷پروژه)، زیرکوه (۲۱پروژه)، درمیان (۲۵پروژه)، سربیشه (۲۱پروژه) بوده است. شهرهای خوسف، بشرویه و فردوس هم از دیگر شهرهایی بودند که بیشترین پروژه های مدرسه سازی جامعه یاوری در استان خراسان جنوبی در آنها ساخته شده است.

  • استان اصفهان

در استان اصفهان ۱۴پروژه مدرسه سازی و احداث فضاهای کمک آموزشی دنبال شده که ۱۲مورد آن در بخش کوهپایه و یک مورد در شهر کاشان بوده است.

  • استان سمنان

جامعه یاوری فرهنگی ۳پروژه را در استان سمنان اجرا کرده که یک مورد آن در شهر سمنان و دو پروژه دیگر در شاهرود بوده است.

  • استان گیلان

در گیلان ۳پروژه مدرسه سازی انجام شده که هر سه مربوط به سال ۹۳است. دو پروژه در شهر فومن و یک پروژه در شهر لاهیجان.

  • مناطق کم برخوردار و محروم استان تهران

در مناطق کم برخوردار و محروم استان تهران تا امروز ۲پروژه مدرسه سازی و تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی اجرا شده است.

جامعه یاوری فرهنگی در یک طرح مشترک با آقای دکتر کرباسی زاده پروژه مربوط به احداث ساختمان محک را در منطقه دارآباد تهران را اجرا نموده است. همچنین این موسسه در تهران اجرای یک هنرستان را متعهد شد.

۱۳۲۰۰۰مترمربع فضای آموزشی

جامعه یاوری فرهنگی در فعالیت ۳۲ساله خود که از سال ۱۳۶۲آغاز کرده، توانسته است بیش از ۱۳۲هزار متر مربع فضای آموزشی ایجاد کند. از این میان

* ۴۴هزار متر مربع به ساخت مدارس ابتدایی،

* ۳۳هزار متر مربع به ساخت مدارس راهنمایی و دبیرستان و

* ۱۲هزار متر مربع به هنرستان ها اختصاص داشته و

* ۸هزار متر مربع هم سهم مدارس استثنایی بوده است.

* ۹۵۰۰متر مربع سالن چند منظوره،

* ۱۸۰۰متر مربع سلف سرویس و

* ۲۱هزار متر مربع خوابگاه

به همت یاوران و خیرین جامعه یاوری فرهنگی ساخته شده است.

جامعه یاوری فرهنگی بر این باور است که زمانی مأموریتش را درست انجام داده که: «هیچ کودکی در کشور به دلیل کمبود امکانات، فقر مالی، معلولیت و یا بی سرپرستی از تحصیل باز نمانده باشد».

ساخت ۳۲ مدرسه ویژه کودکان استثنایی

کودکان استثنایی چه دچار معلولیت های جسمی باشند و چه عقب ماندگی های ذهنی داشته باشند، همیشه جزو محروم ترین دانش آموزان هستند که امکانات آموزشی کفاف نیازهایشان را نمی دهد. کمبود مدارس ویژه و مشکل رفت و آمد باعث می شود بسیاری از این کودکان یا هیچ وقت وارد مدرسه نشوند یا خیلی زود ترک تحصیل کنند. در استان های محروم که با کمبود مدارس عادی هم مواجهند، این مشکل پررنگ تر است.

جامعه یاوری فرهنگی با همین نگاه در ۳۲سال فعالیت خود ۳۲مدرسه برای کودکان استثنایی ساخته که در مجموع ۶۰کلاس درس و ۸هزار مترمربع فضای آموزشی را در اختیار آنها قرار می دهد. این مدارس بیشتر در استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی هستند و امکانات آموزشی ویژه ای را در اختیار کودکان استثنایی قرار می دهند.