• (۱۴ ژوئن) روز جهانی اهدای خون

روز (۱۴ ژوئن) هر سال به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده است. در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.

 • نامگذاری روز جهانی اهدای خون

سازمان بهداشت جهاني، جامعه بين‌المللي انتقال خون، انجمن بين‌المللي صليب سرخ و هلال احمر و اتحاديه بين‌المللي سازمان‌هاي اهداكنندگان خون به اتفاق از سال 2004 ميلادي ( 1383) ،14 ژوئن را روز جهاني اهداكننده خون نامگذاری نمودند و از همه كشورها خواستند در اين روز براي بزرگداشت اهداكنندگان برنامه ريزی نمايند. انتخاب اين روز به مناسبت تولد پروفسور لنداشتاينر كاشف گروه‌های خون و برنده جايزه نوبل بود كه طب انتقال خون پس از اين كشف بزرگ پيشرفت زيادی كرد.

 • اهدای خون چیست؟

اهدای خون هنگامی رخ می‌دهد که یک فرد سالم به‌طور داوطلبانه مقدار مشخصی از خون خود را در یک مرکز انتقال خون هدیه می‌کند. خون اهدا شده پس از انجام آزمایش‌های غربالگری و تأیید سلامتی به‌منظور تهیه فراورده‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا از طریق بانک خون مراکز درمانی به افراد دیگر تزریق می‌شود. فرایند اهدا و تزریق به دریافت‌کنندگان، انتقال خون نام دارد.

در کشورهای توسعه یافته و اکثر کشورهای در حال توسعه، بیشترین اهدا‌کنندگان خون را افراد داوطلبی تشکیل می‌دهند که در قبال آن پولی دریافت نمی‌کنند. در کشورهای فقیرتر، افراد معمولاً خون خود را برای انتقال به اعضای خانواده و یا دوستان‌‌شان اهدا می‌کنند. بنابراین انگیزه‌های مختلفی برای اهدا، شامل انجام عمل خیر، کمک به بهبود خویشاوندان، نیاز مالی و برای استفاده خودِ فرد در آینده (اهدای اتولوگ) وجود دارد.

 • فوايد اهدای خون

مهمترين اثر اهداي خون، نجات زندگي انسان‌ها و آگاهي از سلامت جسماني است. تحقيقات نشان داده اهداي مكرر خون به ميزان زيادي فرد را در برابر ابتلا به بيماريهاي قلبي- عروقي محافظت مي كند، همچنين اهداي خون نه تنها براي افراد سالم زياني ندارد، بلكه موجب جلوگيري از ابتلاي آنها به بيماريها نيز مي شود.

 • شرایط اهدای خون
 1. سن: بین ۱۷ تا ۶۵ سال
 2. وزن: حداقل ۵۰ کیلوگرم
 3. دارا بودن شرایط مناسب جسمی و روحی
 4. دارا بودن فشارخون متعادل
 5. مبتلا نبودن به کم خونی
 6. نداشتن پیشینه هپاتیت ویروسی، برخی دیگر از بیماری‌های عفونی و بیماری‌های مهم و جدی قلبی و ریوی
 7. نداشتن اعتیاد به مواد مخدر تزریقی و الکلی
 8. گذشت حداقل ۸ هفته از آخرین مرتبه اهدای خون

داوطلب اهدا ممکن است پس از مطالعه تابلوی پيام انتقال خون ويا پمفلت‌های موجود از اهدا خون انصراف داده و بدون هيچگونه توضيحي سازمان را ترک نمايد. همچنين ممکن است داوطلب پس از مطالعه و قبل از اعلام انصراف به صورت خصوصي با پزشک اهداکنندگان مشورت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *