دانش‌آموزان و دانشجویان ممکن است روزانه ساعت‌های طولانی را در مدرسه یا دانشگاه سر کنند. بنابراین تجهیز مدارس می‌توانند تأثیر زیادی را بر روی میزان سلامتی آنها در آینده بگذارند. اینجاست که لزوم طراحی کارشناسی شده تجهیزات اداری و آموزشی، اهمیت خود را بیش از پیش نشان می‌دهد. تحقیقات نشان داده است که دانش‌آموزانی که به طور پیوسته در مدرسه، تجهیزات مغایر با ابعاد فیزیکی‌شان را استفاده می‌کنند با بروز پیامدهای منفی اعم از بیماری‌های اسکلتی و عضلانی در سنین جوانی و بزرگسالی مواجه خواهند شد. این موضوع فقط مختص مدرسه نیست و در مورد تمام وسایل اداری و آموزشی در رده‌ها و مراکز مختلف نیز صدق می‌کند.

در صورت به کارگیری انواع میزها و صندلی‌هایی که طراحی ارگونومیک و مناسبی دارند می‌توان از احساس کسالت در فضای آموزشی و همچنین دردهای مفصلی که ممکن است در آینده بروز پیدا کنند جلوگیری کرد. بنابراین انجام اصولی تجهیز مدارس بر کیفیت آموزش و یادگیری در فضاهای آموزشی تأثیر بسزایی خواهد داشت و دانش‌آموز در ساعات حضور خود در مدرسه احساس راحت‌تر و خوشایندتری خواهد داشت.

خط کشی محوطه‌های آموزشی

خط کشی حیاط مدرسه و محوطه‌های آموزشی از مهم ترین اقدامات اولیه جهت تجهیز مدارس است. اجرای طرح‌های متنوع در حیاط مدرسه، ساعات مفرحی را برای کودکان و دانش‌آموزان در ساعت‌های تفریح و ورزش ایجاد خواهد کرد. برای مقطع‌های بالا نیز خط کشی محوطه را بر اساس ورزش‌های رایج مثل والیبال، فوتبال، بسکتبال و هندبال می‌توان انجام داد.

رنگ مناسب برای خط کشی روی آسفالت، باید دارای چند ویژگی مهم باشد تا دوام و وضوح آن تا مدت‌های طولانی تضمین شود. رنگ‌های اکریلیک و لاتکس نمی توانند گزینه‌های خوبی برای خط کشی و طراحی روی زمین باشند به دلیل اینکه این رنگ‌ها به مرور زمان.و در اثر اصطحکاک و بارش‌های جوی محو خواهند شد.
نیمکت مدرسه
نیمکت‌ها را می‌توان یکی از مهم‌ترین عناصر اصلی فضای آموزشی مدارس در دوره‌های ابتدایی تحصیلی به شمار آورد. عموما انواع نیمکت‌های مدرسه، در دو نوع نیمکت تمام فلزی و نیمکت چوبی و در دو ابعاد دو نفره و سه نفره طراحی و تولید می‌شوند.
دانش‌آموزان ساعت‌های متمادی را بر روی نیمکت‌های کلاس مدرسه می‌گذرانند و چنانچه فواصل ذکر شده در فرآیند تولید نیمکت، رعایت نشده باشد ممکن است آسیب‌های جدی به مفاصل و ستون فقرات دانش‌آموزان وارد شود بنابراین هر چه طراحی نیمکت مدرسه دارای ویژگی‌های ارگونومیک باشد بیشتر می‌توان روی میزان دقت و حوصله دانش‌آموزان در فرآیند یادگیری حساب باز کرد.
انواع صندلی
طبیعتا میز و صندلی آموزشی، مهم‌ترین اجزای یک کلاس و یا سایر فضاهای آموزشی متفرقه می باشد که در دایر کردن مدرسه و آموزشگاه اولویت ویژه‌ای دارد. انواع صندلی مدرسه در شکل‌های متنوع و مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که عمدتا متریال به کار رفته در آنها ترکیبی از اسکلت فلزی به همراه نشیمن و تکیه گاه چوبی یا پلاستیکی است. صندلی دانش‌آموزی نیز همانند نیمکت، در صورتی که فاقد استانداردهای لازم باشد سلامت افرادی که ساعت‌های طولانی از آن استفاده می کنند را تحت شعاع قرار می‌دهد ویژگی مهمی که باید در ساخت و همچنین خرید صندلی به آن توجه کرد، وزن آن است چرا که قابلیت حمل آسان صندلی آموزشی، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باید آن را داشته باشد.
نوع دیگری از صندلی‌های دسته‌دار نیز در فضاهای آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد که معمولا با نام صندلی امتحانی شناخته می‌شود صندلی های آموزشی ذکر شده صرفا برای قشر یا مقطع خاصی طراحی نشده‌اند و تنها فقط بر اساس شکل و ساختارشان تفکیک شده‌اند می‌توان انواع صندلی‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد را برای تجهیز مدارس یا آموزشگاه‌های متفرقه، بسته به نیاز و سلیقه، مورد استفاده قرار داد.
تجهیزات اداری
صندلی اداری، تفاوت‌های زیادی با انواع صندلی‌های آموزشی دارد که عمده‌ترین تفاوت آن، در تکیه گاه بلند‌تر و طراحی ارگونومیک آن نسبت به صندلی‌های آموزشی است. در خرید صندلی اداری استاندارد، باید این ویژگی را درنظر داشت که ارتفاع آن قابل تنظیم باشد تا افراد مختلف با شرایط قدی متفاوت قادر به استفاده از آن باشند. البته در استفاده از صندلی‌هایی که قابل تنظیم نیستند می‌توان کوتاهی قد افراد را با استفاده از زیرپایی جبران نمود.
در طراحی و ساخت ارگونومیک تکیه گاه صندلی اداری، بسیار مهم است که انحنای S شکل، در آن رعایت شود انحنای تکیه گاه باید به گونه‌ای باشد ه در هنگام تکیه کاربر، گودی کمر به صورت کامل پوشش داده شود.

تجهیز کتابخانه مدارس

قفسه کتابخانه

طبیعتا قفسه کتاب مهم ترین عنصر اصلی یک کتابخانه مدرسه یا کتابخانه اداری و دانشگاهی می باشد.که بهترین نوع آن ها از جنس چوب و MDF طراحی و تولید می شود. قفسه کتابخانه.در اندازه های مختلف، بسته به نیاز و حجم کتاب های موجود قابل سفارش است. با قرار دادن قفسه کتابخانه، می توانید.نظم و ساماندهی کتاب های کتابخانه را فراهم کنید.ضمن اینکه معمولا برای اتاق های.اداری آموزشگاه ها، قفسه های کوچک تری طراحی می شود.

میز کتابخانه

میز کتابخانه نیز از اجزای مهم یک کتابخانه است.که دارای طرح ها و اندازه های مختلفی است. انواع میز کتابخانه یا میز تحریر در ابعاد یک نفره تا چند نفره در بازار موجود است.و برای مطالعه افراد در فضای کتابخانه یا سالن های مطالعه چیده می شوند. میز کتابخانه عمدتا دارای حداقل یک طبقه جهت قرارگیری کتاب.و سایر نوشت افزارها می باشد. ضمن اینکه انواع میز کتابخانه باید بر اساس استاندارد و با ارتفاع مناسب طراحی شوند.و در ساخت آن ها میانگین قدی افراد باید در نظر گرفته شود.تا دانش آموزان و دانشجویان در ساعت های طولانی مطالعه، احساس بی حوصلگی.و درد در ستون فقرات خود نداشته باشند.

جا روزنامه‌ای

در بسیاری از کتابخانه‌ها، قسمتی را به مطالعه مطبوعات و مجله‌ها اختصاص می‌دهند اما روزنامه‌ها را نمی‌توان در قفسه‌های کتابخانه قرار داد بنابراین وجود یک جا روزنامه‌ای در فضای کتابخانه احساس می‌شود. بهترین نوع جا روزنامه‌ای‌ها نیز از چوب ساخته می‌شود و حجم زیادی از روزنامه‌ها و مجلات را در خود جای می‌دهد.
جا روزنامه‌ای‌ها با طرح‌های متنوعی در بازار دیده می‌شوند که عمدتا به صورت ایستاده، در فضای مطالعه کتابخانه قرار داده می‌شوند به همین دلیل به نام استند جا روزنامه‌ای نیز شناخته می‌شوند البته جا روزنامه‌ای فقط مختص فضاهای آموزشی و کتابخانه ای نیست بلکه در سالن‌های مختلف اداری نیز کاربرد دارد و می‌توان انواع بروشورهای تبلیغاتی را در کنار مطبوعات و نشریه ها در آن قرار داد تا اوقات انتظار برای افراد حاضر در سالن، کسل کننده و حوصله سر بر نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *