خیریه جامعه یاوری فرهنگی و مدرسه سازی

logo-color

در آخرین روزهای مهرماه خیرین جامعه یاوری در سفری که به دو استان خراسان جنوبی و خراسان رضوی داشتند، 5 مدرسه و خوابگاه را افتتاح و از 3 پروژه مدرسه‌سازی نیز بازدید کردند.

این سفر افتتاحیه و بازدید، از روز 23 مهرماه به مقصد بیرجند آغاز شد و در روز اول، خیرین از پروژه بازسازی خوابگاه پسرانه دبیرستان «حجت» در سربیشه، منطقه مود (کد 519 جامعه یاوری فرهنگی) دیدن کردند. در این پروژه، آقای عباس جواهریان بانی خیر شد تا خوابگاه دو طبقه حجت که به تدریج فرسوده شده بود، به طور کامل نقاشی و بازسازی شود. با کمک این خیر عزیز، موکت‌های خوابگاه تعویض شدند، پرده‌های جدید نصب شد، تشک‌ها و ملحفه‌های جدید برای تخت ها تهیه شد و کمدهای چوبی جدید جای کمدهای ناکارآمد قدیمی را گرفتند.

افتتاح تجهيز و نوسازي خوابگاه دبیرستان حجت

جالب این که تمام پرده‌ها و ملحفه‌های استفاده شده در این خوابگاه، از تولیدات طرح «تولید حین آموزش» جامعه یاوری فرهنگی بودند؛ طرحی که از سال 1393 در هنرستان‌های استان خراسان جنوبی برگزار می‌شود و در آن دانش‌آموزان رشته طراحی و دوخت این هنرستان‌ها با پارچه‌ها و تجهیزاتی که خیرین ما در اختیارشان می‌گذارند، محصولات درجه یک قابل عرضه به بازار را تولید می‌کنند. جامعه یاوری این محصولات را از دانش‌آموزان خریداری کرده و میان نیازمندان همان استان توزیع می‌کند.

کمدهای چوبی جدیدی که به خوابگاه حجت اهدا شد هم هنر دست دانش‌آموزان بیرجندی در این طرح بودند. هنرستان پسرانه «تلاشگران» در بیرجند از امسال به طرح تولید حین آموزش جامعه یاوری اضافه شد تا دانش‌آموزان آن که همگی معلول هستند بتوانند مهارت‌های حرفه‌ای بیشتری کسب کنند و در عین حال از دوران کارآموزی خود به درآمد برسند.

افتتاح تجهيز و نوسازي خوابگاه دبیرستان حجت2

بازدید از خوابگاه پسرانه مدرسه «حجت» مهمانان ویژه‌ای هم داشت؛ آقایان لامعی، مدیرکل سابق آموزش و پرورش خراسان جنوبی، بهلگردی، مشاور ارشد مدیرکل آموزش و پرورش این استان، بیکی، مدیرکل اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی و دکتر عباسی فر، مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان سربیشه در این بازدید خیرین جامعه یاوری فرهنگی را همراهی کردند و ادامه این مراسم از تلاش‌های خانم مریم دادرس -معاون هنرستان انقلاب اسلامی بیرجند- در اجرای طرح «تولید حین آموزش» و همکاری آقایان لامعی و بیکی تقدیر به عمل آمد. در حاشیه این دیدار دو دستگاه میکروسکوپ هم از طرف جامعه یاوری به پژوهش‌سراهای آموزشی منطقه سربیشه اهدا شد.

پس از صرف شام در کنار دانش‌آموزان خوابگاهی، خیرین به هتل جهانگردی بیرجند بازگشتند تا در روز بعد، برنامه افتتاح مدارس ادامه پیدا کند.

روز دوم؛ از بیرجند تا کوهسرخ

در دومین روز سفر، یعنی سه شنبه 24مهرماه، خیرین به بازدید از مراحل ساخت هنرستان 15 کلاسه‌ای که با کمک بانی محترم، مهندس عبدالحسین وجیه‌الهی در حاشیه شهر بیرجند ساخته می‌شود رفتند. این هنرستان، پروژه شماره 894 جامعه یاوری فرهنگی است و آن‌طور که پیش بینی شده، ساخت آن در بهمن ماه امسال به پایان می‌رسد و مدرسه از مهرماه 1398 پذیرای دانش‌آموزان خواهد بود.

بازدید از مراحل ساخت هنرستان 15 کلاسه

در مقصد بعدی، یعنی سرایان، خیرین از مراحل ساخت یک خوابگاه دانش‌آموزی که با همت خیر عزیز، مهندس امیر فتح‌الهی در محوطه هنرستان شاپور کاظمی (طرح شماره 556 جامعه یاوری فرهنگی) ساخته می‌شود دیدن کردند. این خوابگاه که پروژه شماره 860 جامعه یاوری فرهنگی است، 200متر مربع مساحت دارد و اقامتگاه دانش‌آموزان پسر خواهد بود.

بازدید از مراحل ساخت مدرسه دخترانه 6 کلاسه‌ای که به همت یاور عزیزمان آقای محسن رحمتیان (پروژه 892) ساخته می‌شود، بخش دیگری از برنامه بازدیدهای روز دوم بود. این مدرسه دخترانه در محوطه یکی از خوابگاه‌های قدیمی جامعه یاوری فرهنگی ساخته می‌شود و با ساخت آن، دانش‌آموزان مدرسه که از مسافت‌های دور برای تحصیل به سرایان می‌روند می‌توانند در طول هفته در خوابگاه مردمی علوی که در سال 1380 به همت بانی محترم آقای عباس علوی ساخته شده (پروژه کد 158 جامعه یاوری فرهنگی) اقامت داشته باشند.

دومین روز سفر در استان خراسان رضوی و بخش کوهسرخ و روستای ریوش ادامه پیدا کرد. در ریوش خیرین جامعه یاوری خوابگاه دانش‌آموزی نصیرالدین امیرصادقی را که به همت یاوران عزیزمان در شرکت رادیرا ساخته شده بود افتتاح کردند. این پروژه مربوط به کد 478 جامعه یاوری فرهنگی است و حدود 900متر مربع مساحت و 12 اتاق برای اسکان دانش‌آموزان مقطع متوسطه دارد. یاوران همچنین از خوابگاه دیگری که شرکت محترم رادیرا در این منطقه ساخته و به دانش‌آموزان مقطع راهنمایی اختصاص دارد (کد 477) بازدید کردند.

افتتاح خوابگاه دانشآموزی نصیرالدین امیرصادقی

در ادامه این روز دبیرستان پسرانه 16 کلاسه «عباسعلی کاشانی» که به همت دکتر محمد کاشانی ساخته شده است هم در منطقه ریوش افتتاح شد. این دبیرستان که پروژه شماره 873 جامعه یاوری فرهنگی است، مساحتی حدود 3هزار متر مربع دارد و بزرگترین پروژه جامعه یاوری فرهنگی از نظر وسعت فضای آموزشی به حساب می‌آید.

افتتاح دبیرستان پسرانه زنده یاد حاج عباسعلی کاشانی2

روز سوم؛ سفر به سبزوار

سومین روز سفر، در سبزوار ادامه پیدا کرد و خیرین پروژه شماره 864 جامعه یاوری فرهنگی را افتتاح کردند؛ هنرستان 14 کلاسه «زنده یاد حاج عباسعلی کاشانی» که به همت خیر ارجمندمان دکتر محمد کاشانی ساخته شده است و 1000متر مربع وسعت دارد. این هنرستان جایگزین هنرستان قدیمی شهر که 90سال از ساخت آن می‌گذشت شده و از امسال دانش‌آموزان می‌توانند در مدرسه‌ای مجهز، نوساز و ایمن درس بخوانند.

افتتاح هنرستان پسرانه ابوالقاسم کاشانی

برنامه روز سوم با افتتاح مدرسه 4 کلاسه زنده یاد مجتبی شکری (پروژه کد 805 جامعه یاوری فرهنگی) در روستای استیر سبزوار ادامه پیدا کرد؛ مدرسه‌ای که جمعی از دوستان مرحوم مجتبی شکری بانی ساخت شدند و با این کار 150متر مربع به فضای آموزشی این شهر اضافه کردند.

افتتاح دبستان زنده یاد مجتبی شکری

در ادامه روز، خیرین از چند پروژه قدیمی جامعه یاوری فرهنگی دیدن کردند؛ مدرسه استثنایی ربابه شرکا (پروژه کد 718 جامعه یاوری فرهنگی) یکی از این مدارس بود که در سال 1392 با 18 کلاس برای دانش‌آموزان استثنایی دختر ساخته شد و حالا ده‌ها دانش‌آموز دارای نیازهای ویژه در آن تحصیل می‌کنند. این مدرسه استثنایی یادگار ارزشمند دکتر محمد هاشمی در سبزوار است. سفر خیرین با عزیمت به مشهد و عیادت از یار قدیمی جامعه یاوری، استاد عثمان محمدپرست ادامه پیدا کرد و پس از آن گروه از مشهد به تهران بازگشتند.

دیدار با عثمان

در این سفر دکتر شهیندخت خوارزمی (عضو هیات امنای جامعه یاوری)، دکتر همایون شهریاری (عضو هیات امنای جامعه یاوری)، همایون حاجی خانی (رئیس هیات مدیره جامعه یاوری)، دکتر مهران صادقی (عضو هیات مدیره جامعه یاوری)، مهندس رضا درمان (مدیرعامل جامعه یاوری)، دکتر علی شیرزاده (معاون پشتیبانی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران)، مهندس تراب‌زاده (مدیرعامل شرکت رادیرا)، آقایان و خانم‌ها مسعود صدرقائنی، محمدعلی صدرقائنی، زهرا دانایی زاده، مه‌شب قمصری، کریم جعفرپیشه، محمدفاضلی و ابوالفضل شمرادی حضور داشتند.

Untitled

 

 

 

آخرین اخبار

شماره حساب های یاوَری:

شماره حساب بانک آینده : 0202819676002

شماره حساب بانک خاورمیانه: 100711040707072194

تماس با یاوَری:

تلفن : 11- 26402606 (9821+)

روابط عمومی : 9383515913 (98+)