خیریه جامعه یاوری فرهنگی و مدرسه سازی

logo-color

جامعه یاوری فرهنگی با علم و آگاهی به این مبحث مهم اجتماعی که جهل، منبع اصلی انواع فقر و محرومیت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و می بایست با تقویت و اشاعه امکانات سواد آموزی، آماده حرکت در جهت فقرزدایی شود و به تعبیری دیگر با این هدف که هیچ کودکی نباید بخاطر فقر مادی از تعلیم و تربیت باز ماند، در جهت خلق فرصت هایی برابر در راستای دستیابی به حقوق انکار ناپذیر آدمیان و آموزش و ارتقای دانش فرزندان این کشور و ایجاد آینده ای روشن از حدود سال1362 به این مهم پرداختند و در آغاز با تعمیر و مرمت و سپس با همت یاوران همدل و همراه با مدرسه سازی و آموزشگاه های شبانه روزی، سالن های چند منظوره، هنرستانهای فنی و حرفه ای برای آن گروه از دانش آموزانی که علاقه بیشتری به کارهای فنی دارند به مبارزه ای بی امان با فقر و جهل و جرم را شروع نمودند ودر حال حاضر جامعه یاوری بعد از گذشت 32 سال از آغاز فعالیت خود توانسته است ساخت بیش از 800  پروژه مدرسه سازی را در مناطق محروم کشور به انجام رساند.

 

800 پروژه مدرسه سازی در مناطق محروم

 

جامعه یاوری فرهنگی در 32سالی که از تاسیس آن می‌گذرد، ساخت 800پروژه مدرسه‌ سازی را در مناطق محروم کشور متعهد شده و بیش از 90 درصد آنها را تحویل داده است؛ پروژه‌هایی که بیشتر آنها در استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان متمرکز بوده اما بنا به ضرورت، در برخی موارد به استان‌های گیلان، تهران، سمنان و اصفهان هم رسیده است. در طرح زیر می‌توانید پروژه‌های به سرانجام رسیده مدرسه‌سازی و تجهیز مدارس را به تفکیک استان‌ها ببینید.

 

 

 infographsite1

 

در ادامه جزئیات عملکرد جامعه یاوری فرهنگی در اجرای پروژه های مدرسه سازی به صورت تفکیک شده در هر استان ارائه می شود:

 

  • استان سیستان و بلوچستان

در استان سیستان و بلوچستان 8 مدرسه و مجتمع آموزشی ساخته شده که در مناطق محروم زهک، قهی، ایرانشهر، میان کنگی، سراوان، خاش، میرجاوه، نصرت آباد، سرباز و زاهدان  به مساحت مجموعا 2833 مترمربع هستند.

 

  • استان هرمزگان

در استان هرمزگان 152پروژه مدرسه‌سازی و ساخت فضاهای آموزشی اجرا شده که بیشترین آنها در شهرهای بندرعباس، فین، قشم، جاسک، بشاگرد، بندر خمیر، بیابان، قلعه قاضی و سیریک بوده است.

 

hormozsite

 

  • استان خراسان رضوی

در استان خراسان رضوی 119مدرسه ساخته شده و پرتعدادترین آنها در شهرهای خواف، مشهد، تربت‌جام، کاشمر، سرخس، سبزوار، میان‌جلگه، کوهسرخ و زاوه و روستاهای اطراف آنها بوده است.

 

razavisite

  • استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی از ابتدای کار، اصلی‌ترین هدف مدرسه سازی جامعه یاوری فرهنگی بود و تا امروز 431مدرسه و مجتمع آموزشی در این استان ساخته شده که پرتعدادترین آنها در شهرهای قائن (146پروژه)، بیرجند(97پروژه)، نهبندان(41پروژه)، سرایان (37پروژه)، زیرکوه (21پروژه)، درمیان (25پروژه)، سربیشه (21پروژه) بوده است. شهرهای خوسف، بشرویه و فردوس هم از دیگر شهرهایی بودند که بیشترین پروژه‌های مدرسه‌سازی جامعه یاوری در استان خراسان جنوبی در آنها ساخته شده است.

 

 

  • استان اصفهان

در استان اصفهان 14پروژه مدرسه‌سازی و احداث فضاهای کمک‌آموزشی دنبال شده که 12مورد آن در بخش کوهپایه و یک مورد در شهر کاشان بوده است.

  • استان سمنان

جامعه یاوری فرهنگی 3پروژه را در استان سمنان اجرا کرده که یک مورد آن در شهر سمنان و دو پروژه دیگر در شاهرود بوده است.

  • استان گیلان

در گیلان 3پروژه مدرسه‌سازی انجام شده که هر سه مربوط به سال 93است. دو پروژه در شهر فومن و یک پروژه در شهر لاهیجان.

  • مناطق کم‌برخوردار و محروم استان تهران

در مناطق کم‌برخوردار و محروم استان تهران تا امروز 2پروژه مدرسه‌سازی و تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی اجرا شده است.

جامعه یاوری فرهنگی در یک طرح مشترک با آقای دکتر کرباسی زاده پروژه مربوط به احداث ساختمان محک را در منطقه دارآباد تهران را اجرا نموده است. همچنین این موسسه در تهران اجرای یک هنرستان را متعهد شد.

 

132000مترمربع فضای آموزشی

جامعه یاوری فرهنگی در فعالیت 32ساله خود که از سال 1362آغاز کرده، توانسته است بیش از 132هزار متر مربع فضای آموزشی ایجاد کند. از این میان

* 44هزار متر مربع به ساخت مدارس ابتدایی،

* 33هزار متر مربع به ساخت مدارس راهنمایی و دبیرستان و

* 12هزار متر مربع به هنرستان‌ها اختصاص داشته و

* 8هزار متر مربع هم سهم مدارس استثنایی بوده است.

* 9500متر مربع سالن چند منظوره،

* 1800متر مربع سلف سرویس و

* 21هزار متر مربع خوابگاه

به همت یاوران و خیرین جامعه یاوری فرهنگی ساخته شده است.

جامعه یاوری فرهنگی بر این باور است که زمانی مأموریتش را درست انجام داده که: «هیچ کودکی در کشور به دلیل کمبود امكانات، فقر مالی، معلولیت و یا بی سرپرستی از تحصیل باز نمانده باشد».

 

ساخت 32مدرسه ویژه کودکان استثنایی

کودکان استثنایی چه دچار معلولیت‌های جسمی باشند و چه عقب‌ماندگی‌های ذهنی داشته باشند، همیشه جزو محروم‌ترین دانش‌آموزان هستند که امکانات آموزشی کفاف نیازهایشان را نمی‌دهد. کمبود مدارس ویژه و مشکل رفت و آمد باعث می‌شود بسیاری از این کودکان یا هیچ وقت وارد مدرسه نشوند یا خیلی زود ترک تحصیل کنند. در استان‌های محروم که با کمبود مدارس عادی هم مواجهند، این مشکل پررنگ‌تر است. جامعه یاوری فرهنگی با همین نگاه در 32سال فعالیت خود 32مدرسه برای کودکان استثنایی ساخته که در مجموع 60کلاس درس و 8هزار مترمربع فضای آموزشی را در اختیار آنها قرار می‌دهد. این مدارس بیشتر در استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی هستند و امکانات آموزشی ویژه‌ای را در اختیار کودکان استثنایی قرار می‌دهند.

 

عملکرد جامعه یاوری فرهنگی در اجرای پروژه های مدرسه سازی به روایت تصویر:

 

 

مدرسه استثنائی دخترانه ربابه - شهرستان سبزوار

 

مدرسه استثنائی دخترانه ربابه - شهرستان سبزوار

 

مدرسه ای در استان خراسان جنوبی

 

مدرسه ای در استان خراسان جنوبی

 

دبستان دخترانه سارا - استان خراسان جنوبی - شهرستان قائن

 

هنرستان کشاورزی امام حسین - استان هرمزگان
 

هنرستان کشاورزی امام حسین - استان هرمزگان 

 

khabgah

خوابگاه شبانه روزی یاوران 1 - استان هزمزگان

 

 مدرسه استثنائی دخترانه ربابه - شهرستان سبزوار

 دبستان نیک پور - استان سیستان و بلوچستان 

 

دبستان نیک پور - استان سیستان و بلوچستان

 

ariya 

 دبستان آریا - استان هرمزگان

 

arman

دبستان آرمان - استان هرمزگان

 

shahnazari

دبستان 5 کلاسه سعیده پورشاه نظری -روستای کرتان -استان هرمزگان

شماره حساب های یاوَری:

شماره حساب بانک آینده : 0202819676002

شماره حساب بانک خاورمیانه: 100711040707072194

تماس با یاوَری:

تلفن : 11- 26402606 (9821+)

روابط عمومی : 9383515913 (98+)