خیریه جامعه یاوری فرهنگی و مدرسه سازی

logo-color

003-Kashani

در اوائل دهه 60 خورشیدی شادروان مجتبی کاشانی طی چندین سفر به خراسان جنوبی با دیدن محرومیت ها قرار و آرام از کف داد و با شرح این درد نزد همکاران و دوستان خود که عمدتاً از دانش جویان قدیم دانشگاه شیراز بودند از آن دوستان میخواهد برای برطرف نمودن چهرة فقر و محرومیت از منطقه جنوب خراسان او را یاری کنند.

 

چند سفر و چندین جلسه بحث و گفتگو در این خصوص به راهی منجر شد که به همت عزیزانی چون غلامحسین شافعی، همایون حاجی خانی، عبدالله مقدم، عبدالحسین وجیه اللهی، رضا معین الساداتی وفرزین حقانی اولین مدرسه دو کلاسه در پرویز آباد قائنات ساخته شود.

بعد از ساخت این مدرسه با همراهی های ریاست وقت آموزش و پرورش قائن ،کارِ گروهی درقالب" جامعه یاوری فرهنگی " به راه خود ادامه می دهد وشادروان کاشانی پرچمدار این جامعه می شود، او در سمینارهای مختلف با کلام موُثّر و شعرهای دلنشین خود اهداف جامعه یاوری فرهنگی را برای شنوندگان خود تشریح می کند.

 

 

بتدریج به تعداد اعضای جامعه یاوری فرهنگی اضافه میشود و گزارش عملکردها نیز بصورت فتوکپی تهیّه و بین اعضا پخش می گردد. حضور دیگر نیکوکاران و یاوران جدید به همراه هنرمندان متعهد کشورمان روح تازه ای به جامعه یاوری فرهنگی می بخشد و حجم پروژه ها چند برابر می گردد.

 

ahdaf3

 

بنیان گذار یاوری همچنان بدنبال هدف جامعه یاوری که همانا از بین بردن فقر فرهنگی در کشور می باشد پرتوان و با جدیّت کوشا بود و تعداد پروژه ها روز بروز بیشتر می گردید، از طرفی مدیریت دلسوز و لایق وقت آموزش و پرورش جنوب خراسان، سپس خراسان رضوی، همچنین استان فارس و نهایتاً در هرمزگان، حضور جامعه یاوری فرهنگی را در آن مکان ها نیز جلوه گر می کند. بطوریکه تا سال 1383 که بیماری بر وجود کاشانی چیره گشت. حدود 200 پروژه درخراسان، فارس و هرمزگان ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت.

ahdaf1

 

 

بعد از پرواز آن زنده یاد جامعه یاوری فرهنگی با تشکلی جدید در قالب یک هیات امنای بیست نفره و هیات مدیره پنج نفره کار خود را ادامه داد و سپس اقدام به ثبت نمودن جامعه یاوری فرهنگی به شماره 26350 نمود. از آنجائی که حجم پروژه ها نسبت به گذشته خیلی بیشتر گردیده بود نیاز به مکانی مناسب جهت دفتر کار یاوری، هر روز بیشتر احساس میشد، با لطف خداوند و همدلی و همراهی هیات امنا و هیات مدیره و تنی چند از یاوران در سال 1388محل فعلی دفتر جامعه یاوری به نام " خانه یاوری" خریداری گردید.

 

با همت این یاوران که وجه خرید خانه یاوری را فرداً تقبل نمودند بدون آنکه کوچکترین خدشه ای در نیّت یاورانی که برای مدرسه سازی پول داده بودند وارد شود، همانا آرزوی دیرینه مجتبی کاشانی جامه عمل پوشید. با عنایت خداوند و یاری هیات امناء و زحمات هیات مدیره تعداد پروژه های جامعه یاوری تا پایان سال 1393 از مرز 800 واحد گذشته است.

 

جامعه یاوری فرهنگی، مدرسه سازی را نقطه پایان ماموریت خود تلقی نمی کند. بلکه در کنار مدرسه سازی در نقاط محروم کشور، مدرسه یاری و فعالیت های جانبی مدرسه سازی نیز در دستور کار جامعه یاوری قرار گرفته است. همراهی با دانش آموزان مدارس در قالب ارسال کمک های غیر نقدی مانند: لوازم التحریر، کتاب های کمک آموزشی و آموزشی، لباس و نیز اعطای کمک های نقدی مانند: کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان بی بضاعت از جمله روش هایی است که ما را به دانش آموزان مدارس ساخته شده نزدیک تر نگاه می دارد .

 

ahdaf4

شماره حساب یاوری:

بانک خاورمیانه:  100711040707072194 - شعبه 1007

 شماره کارت:  5510-1001-4770-5859 به نام: جامعه یاوری فرهنگی

 شماره شبا: IR2407801007110407070772194

تماس با جامعه یاوری:

آدرس: تهران - خیابان دکتر شریعتی – جنب شهرداری منطقه 3 – خیابان کوشا میدان جوانان – پلاک 5

تلفن: 11-26402606-021

 info@yavari.ir