خیریه جامعه یاوری فرهنگی و مدرسه سازی

logo-color

003-Kashani

در اوائل دهه 60 خورشیدی شادروان استاد مجتبی کاشانی، طی چندین سفر به خراسان جنوبی با دیدن محرومیت ها قرار و آرام از کف داد و با شرح این درد نزد همکاران و دوستان خود که عمدتاً از دانش جویان قدیم دانشگاه شیراز بودند از آن دوستان می خواهد برای برطرف نمودن چهره فقر و محرومیت از منطقه جنوب خراسان او را یاری کنند.

 

چند سفر و چندین جلسه بحث و گفتگو در این خصوص به راهی منجر شد که به همت عزیزانی چون غلامحسین شافعی، همایون حاجی خانی، عبدالله مقدم، عبدالحسین وجیه اللهی، رضا معین الساداتی و فرزین حقانی، اولین مدرسه دو کلاسه در پرویز آباد قائنات ساخته شود.

بعد از ساخت این مدرسه با همراهی های ریاست آموزش و پرورش قائن ،کارِ گروهی درقالب" جامعه یاوری فرهنگی " به راه خود ادامه می دهد و شادروان استاد مجتبی کاشانی پرچمدار این جامعه می شود، او در سمینارهای مختلف با کلام موُثّر و شعرهای دلنشین خود اهداف جامعه یاوری فرهنگی را برای شنوندگان خود تشریح می کند.

 

 بتدریج به تعداد اعضای جامعه یاوری فرهنگی اضافه می شود و گزارش عملکردها نیز بصورت فتوکپی تهیه و بین اعضا ارائه می گردد. حضور دیگر نیکوکاران و یاوران جدید به همراه هنرمندان متعهد کشورمان روح تازه ای به جامعه یاوری فرهنگی می بخشد و حجم پروژه ها روز به روز چند برابر می گردد.

 

بنیان گذار یاوری همچنان بدنبال هدف جامعه یاوری فرهنگی که همانا از بین بردن فقر فرهنگی در کشور می باشد پرتوان و با جدیّت کوشا بود و تعداد پروژه ها روز به روز بیشتر می گردید، از طرفی مدیریت دلسوز و لایق وقت آموزش و پرورش جنوب خراسان، خراسان رضوی، استان فارس و نهایتاً در هرمزگان، حضور جامعه یاوری فرهنگی را در آن مکان ها نیز جلوه گر می کند. بطوریکه تا سال 1383 که بیماری بر وجود استاد کاشانی چیره گشت، حدود 200 پروژه در خراسان، فارس و هرمزگان ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت.

ahdaf1

 

 

بعد از پرواز آن زنده یاد جامعه یاوری فرهنگی با تشکلی جدید در قالب یک هیات امنای بیست نفره و هیات مدیره پنج نفره کار خود را ادامه داد و سپس اقدام به ثبت نمودن جامعه یاوری فرهنگی به شماره 26350 نمود. از آنجائی که حجم پروژه ها نسبت به گذشته خیلی بیشتر گردیده بود نیاز به مکانی مناسب جهت دفتر کار یاوری، هر روز بیشتر احساس می شد، با لطف خداوند و همدلی و همراهی هیات امنا و هیات مدیره و تنی چند از یاوران در سال 1388محل فعلی دفتر جامعه یاوری به نام " خانه یاوری" خریداری گردید.

 

با همت این یاوران که وجه خرید خانه یاوری را فرداً تقبل نمودند بدون آنکه کوچکترین خدشه ای در نیت یاورانی که برای مدرسه سازی پول داده بودند وارد شود، همانا آرزوی دیرینه استاد مجتبی کاشانی جامه عمل پوشید. با عنایت خداوند و یاری هیات امناء و زحمات هیات مدیره تعداد پروژه های جامعه یاوری تا پایان سال 1393 از مرز 800 واحد گذشته است.

 

جامعه یاوری فرهنگی، مدرسه سازی را نقطه پایان ماموریت خود تلقی نمی کند، بلکه در کنار مدرسه سازی در نقاط محروم کشور، مدرسه یاری و فعالیت های جانبی مدرسه سازی نیز در دستور کار جامعه یاوری قرار گرفته است.

همراهی با دانش آموزان مدارس در قالب ارسال کمک های غیر نقدی مانند: لوازم التحریر، کتاب های کمک آموزشی و آموزشی، لباس و نیز اعطای کمک های نقدی مانند: کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان بی بضاعت از جمله روش هایی است که ما را به دانش آموزان مدارس ساخته شده نزدیک تر نگاه می دارد .

 

ahdaf4

شماره حساب های یاوَری:

شماره حساب بانک آینده : 0202819676002

شماره حساب بانک خاورمیانه: 100711040707072194

تماس با یاوَری:

تلفن : 11- 26402606 (9821+)

روابط عمومی : 9383515913 (98+)